Pierwsze kroki z Fersk Vind 2 WiFi HEPA. Montaż klimatyzatora przenośnego

Czy montaż klimatyzatora przenośnego jest skomplikowany? Nie, o to nie musisz się martwić! Fersk Vind 2 WIFI HEPA zamontujesz już w trzech prostych krokach. Do dzieła!

Fersk
Fersk

Łatwy i szybki montaż

W przeciwieństwie do domowej klimatyzacji naściennej (tzw. split), której montaż wymaga osoby z odpowiednimi, potwierdzonymi certyfikatem uprawnieniami, montaż klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 WiFi HEPA jest prosty i wykonasz go samodzielnie. 

Wybierając klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA, pomijasz także konieczność uzyskania zgody od zarządcy budynku i wspólnoty mieszkaniowej, która jest konieczna podczas montażu klimatyzacji ściennej. Powodem jest to, że przy montażu klimatyzacji split ingeruje się w elewację budynku. 

Wszystko, czego potrzebujesz znajdziesz w zestawie

Kupując klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA , otrzymujesz urządzenie, wraz z niezbędnymi dodatkami:

  • uszczelka okienna – do wyprowadzenia rury wyrzutowej;
  • rura wyrzutowa – do odprowadzania ciepłego powietrza;
  • filtr HEPA AllergyProtect – do oczyszczania powietrza;
  • wężyk odpływowy – rurka do odprowadzania skroplin np. w trybie osuszania;
  • pilot sterowania – do kontrolowania urządzenia;
Elementy wyposażenia

Montaż klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 WiFi HEPA, krok po kroku

Krok 1. Po rozpakowaniu ustaw klimatyzator przenośny w pomieszczeniu, w którym chcesz korzystać z urządzenia. Wybierz miejsce w pobliżu okna lub drzwi balkonowych i źródła prądu. 

Zadbaj o to, żeby urządzenie stało na stabilnej, płaskiej powierzchni i nie miało bezpośredniego kontaktu z wodą. Ustawiając klimatyzator przenośny, zadbaj o odpowiednie odległości od innych przedmiotów (30-50 cm). 

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 montaż przy oknie

Krok 2. Podłącz rurę wyrzutową, dołączoną w zestawie, do okrągłego wylotu powietrza z tyłu urządzenia. Rurę umocujesz w otworze, przekręcając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Podłączona rura nie powinna być odkształcona lub nadmiernie wygięta.

Rurę należy zamontować podczas korzystania z funkcji chłodzenia i grzania. Jest ona składana, a jej długość powinna mieścić się w przedziale od około 30 do 150 cm. W celu ograniczenia zużycia energii zaleca się, by rura była jak najkrótsza. Nie należy przedłużać rury.

Rura odprowadzająca powietrze klimatyzator przenośny Fersk Vind 2

Krok 3. Drugi koniec rury należy wyprowadzić na zewnątrz przez rękaw uszczelniający montowany na oknie. Uszczelka okienna jest dołączona do zestawu.

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 z zamontowaną rurą wyrzutową

Sposoby na montaż klimatyzatora przenośnego

Uszczelka okienna

Montaż uszczelki okiennej

Najprostszym i skutecznym sposobem wyprowadzenia rury wyrzutowej jest skorzystanie z uszczelki okiennej lub specjalnej ramy z plastikową szybą z otworem. Taka metoda jest nieinwazyjna, co ma duże znaczenie dla osób, które wynajmują mieszkanie lub nie mogą ingerować w elewację budynku. 

Uszczelka ogranicza napływ gorącego powietrza z zewnątrz, a to bezpośrednio wpływa na efektywność chłodzenia. Uszczelka okienna dołączona do zestawu Fersk Vind 2 WiFi HEPA ma rzepy, dzięki czemu nie musisz martwić się o uszkodzenie ramy okna. 

Otwór w ścianie

Wiercenie otworu w ścianie

Inwazyjną metodą jest zrobienie otworu w ścianie. Do tego potrzeba jednak albo fachowca, albo odpowiednich narzędzi i trochę wolnego czasu. Wiadomo, że takie rozwiązanie nie zawsze będzie możliwe, bo w widoczny sposób ingeruje w wygląd budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Dodatkowo otwór w ścianie ogranicza mobilność klimatyzatora przenośnego. Poza sezonem letnim otwór należy odpowiednio zabezpieczyć, żeby do domu nie dostawała się wilgoć i zimno. Jednak taki otwór będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą używać funkcji grzania klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi HEPA, bo wtedy nie ma konieczności otwierania okna, co ogranicza utratę ciepła. 

Klimatyzator przenośny a podłączenie do wentylacji – tylko w odpowiedniej sytuacji

Często wśród zapytań naszych klientów pojawia się kwestia przedłużania rury lub podłączenia jej do przewodu wentylacyjnego. Przedłużenie rury, o czym napisano w instrukcji obsługi urządzenia, drastycznie pogarsza wydajność chłodzenia, bo rura nagrzewa się i dodatkowo podnosi temperaturę w pobliżu klimatyzatora przenośnego. 

Podłączenie rury do kratki wentylacyjnej lub komina jest zabronione w momencie, gdy przewód wentylacyjny jest współdzielony np. w bloku lub kamienicy. Wówczas gorące powietrze będzie nawiewane do innych mieszkań, zaburzając tym samym wentylację grawitacyjną, co jest niedozwolone i może stwarzać zagrożenie dla innych mieszkańców. 

Podłączenie rury wyrzutowej do komina np. w domu jednorodzinnym może spowodować zaburzenie cyrkulacji świeżego powietrza, a gorące powietrze z komina będzie się cofać z powrotem do klimatyzowanego pomieszczenia. Najbezpieczniejsze jest stosowanie takiego rozwiązania, gdy obecne są dwa kominy o niezależnych ciągach, co przeciwdziała „cofce” ciepłego powietrza. 

Klimatyzatory przenośne